Zadzwoń do nas 22 671 06 14 info@naFieldorfa.pl

– O chorobach narządów rodnych rozmawia się rzadko, uważając te tematy za wstydliwe. Kłopot zaczyna się wtedy, kiedy wstyd jest tak dominujący, że powstrzymuje chorego przed pójściem do lekarza. Tymczasem powinniśmy wiedzieć, że lekarze naprawdę widzieli już wiele dolegliwości i nie ma takiej, która by nas zaskoczyła, a do tego w przypadku chorób wywołanych infekcją HPV łatwiej je w sobie mieć, niż pozostać wolnym od tego wirusa – mówi ginekolog Centrum Medycznego na Fieldorfa w Warszawie.

Badania z 2016 roku mówiły o występowaniu wirusa brodawczaka ludzkiego (human papilloma virus) już u ponad półtora miliona populacji. Wirus ten ma aż 120 typów odmian. Szacuje się, że co 4 człowiek w wieku 25 lat ma w sobie co najmniej jeden typ wirusa HPV i aż co 2 w wieku 50 lat. Jak więc widać, obojętnie, jak wstydliwym wydawać może się nam nasz problem, jest spore prawdopodobieństwo, że nie jesteśmy w nim odosobieni.
Kłykciny kończyste, to brodawkowaty rozrost nabłonka płaskiego, najczęściej rozwijający się w okolicach narządów płciowych (napletek u mężczyzn, wargi sromowe u kobiet), ale również w okolicach krocza i odbytu. Z reguły mają one postać różowych lub cielistych brodawkowatych wykwitów o wąskiej podstawie, zlewających się w skupiska wielkości od kilku milimetrów aż do kalafiorowatych guzów o średnicy kilkunastu centymetrów (stąd przyrównywanie ich przez ginekologów do kwiatów kalafiora). Do zakażenia kłykcinami kończystymi dochodzi zazwyczaj podczas aktu płciowego.

Jest kilka dostępnych METOD LECZENIA tego schorzenia. Doboru leczenia dokonuje zawsze lekarz.
Najbardziej popularne z tych metod to:
1. Farmakologia, czyli przyjmowanie leków doustnie i miejscowe działanie preparatami na zmiany
2. Chirurgicznie wycięcie zmian ostrzem chirurgicznym
3. Laserowe usunięcie zmian przy użyciu lasera CO2 Mona Lisa
4. Elektrokoagulacja, czyli usunięcie zmian prądem o wysokiej częstotliwości
5. Krioterapia, czyli wymrożenie zmian ciekłym azotem

Po każdym zabiegu pacjent otrzymuje dokładne instrukcje postępowania z leczonym miejscem. Gojenie po zabiegu zajmuje przeciętnie ok 21 dni.

– W przypadku chorób wywołanych wirusem HPV należy pamiętać, że zaradzenie wizualnemu problemowi nie hamuje rozwoju samego wirusa. Nosicielem jego pozostaje się do końca życia i może okazać się w niektórych przypadkach, że usunięte zmiany pojawią się na nowo – zaznacza lekarz ginekolog – Na pewno jednak warto, a nawet trzeba, udać się do lekarza i postarać się zahamować przebieg choroby, nie tylko ze względów estetycznych, ale również dla naszego lepszego, fizycznego samopoczucia.

W przypadku osób, które nie podjęły jeszcze współżycia seksualnego wskazane jest szczepienie przeciwko wirusowi HPV. O takie szczepienie możesz zapytać w rejestracji naszego Centrum lub napisać na adres: rejestracja@nafieldorfa.pl i umówić się na wizytę.